81
Arboretum Kozin
założone w 1997 roku, z dobrze przygotowanym zapleczem technicznym dla wypoczynku dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W arboretum zgromadzono ponad 100 gatunków drzew i krzewów. Wytyczona ścieżka wędrówki, tablice informacyjne i edukacyjne zapraszają do spacerów i zgłębiania tajników wiedzy przyrodniczej. Całości infrastruktury tworzy Leśny Kompleks Promocyjny. W sąsiedztwie zbudowano drewniana chatę z paleniskiem oraz szereg ławek i stołów słuzących wszystkim za doskonałe miejsce do relaksu.
82
Park Edukacyjny ZOO - Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie
Chcielibyście poznać największe węże świata ? Wziąć na ręce kilkumetrowego Pytona Tygrysiego ? A może potańczyć z Didżejem - Kakadu Żółtoczubą ?
Zoo-Egzotyczne Kaszuby to jedyna w okolicy wystawą egzotycznych zwierząt. Możecie zobaczyć u nas rzadkie gatunki gadów, ptaków, ryb, ssaków i pająków z całego świata. Podczas zwiedzania zostaniecie oprowadzeni przez przewodnika - dowiecie się wielu ciekawostek na temat zwierzaków, będziecie mogli je wziąć na ręce, czy zrobić zdjęcie z niektórymi okazami. Wystawa znajduje się w zadaszonym obiekcie, dlatego zapraszamy także w pochmurne, deszczowe dni. Na terenie obiektu znajdują się także : kino3D, plac zabaw, restauracja "Ara", miejsce na ognisko ( dla grup zorganizowanych).
83
Strusia Ferma w Kniewie
to obiekt wypoczynku rodzinnego, położony w miejscowości Kniewo, 8 km od Wejherowa. Farma ta to nie tylko ponad 50 strusi afrykańskich, lecz również lamy, emu, króliki, kozy, owieczki, osły. Farma zaprasza do zwiedzania zarówno osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane. Do dyspozycji gości jest restauracja z potrawami z mięsa strusiego, sklep z oryginalnymi pamiątkami, plac zabaw dla dzieci, wiaty z miejscem do grillowania, przejażdżki bryczką konną. Atrakcją jest możliwość karmienia zwierząt.
84
Centrum Hewelianum
usytuowane w samym sercu Gdańska Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące sie w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Centrum Hewelianum zajmuje się popularyzacja nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki. Juz dziś pomagaja one zrozumieć fizykę, astronomię, historię czy biologię a wkrótce także matematykę i chemię.
85
Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego
Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach, który oprócz funkcji punktu informacji turystycznej pełni rolę "centrum kultury regionalnej". Można w nim obejrzeć wiele ekspozycji pamiątek z terenu Swornegaci i okolic, a także wziąć udział w kiermaszach i jarmarkach rękodzieła ludowego, promujących kulturę Kaszub.
    
86
Osada Łowców Fok
Park Kulturowy Rzucewo
Odkryta w 1894 roku, od ponad 100 lat stanowi ważne miejsce badań archeologicznych nad południowym Bałtykiem. Jest stanowiskiem przewodnim do badań nad dziedzictwem kulturowym pierwszych rybaków i łowców. Już w 1930 roku, na podstawie odkryć w Rzucewie wprowadzono termin kultura rzucewska. Dotychczasowe badania wykopaliskowe potwierdziły ponadregionalne walory archeologiczne osady. W skład parku kulturowego wchodzą następujące elementy: muzeum na wolnym powietrzu z rekonstrukcjami obiektów archeologicznych i  stała ekspozycja archeologiczna w tzw. Chacie Kaszubskiej.
    
atrakcje od 81 do 86
atrakcje od 81 do 86
Farma Strusi Afrykańskich
w Garczynie

Farma położona jest w otoczeniu pięknych lasów Kaszubskich, z daleka od zgiełku cywilizacyjnego. Co roku odwiedzana jest przez wiele osób, dla których zbudowano specjalny pawilon gastronomiczno-handlowy gdzie jest serwowana jajecznica z jaja strusiego i inne dania oraz wiatę chroniącą przed deszczem w czasie imprez i spotkań. Na fermie jest też dużo innych zwierząt. Hodowla strusi zaczęła się na zachodzie kilkanaście lat temu. Przywędrowała do Europy poprzez RPA i Amerykę Północną ze względu na wysoką jakość mięsa i skóry. Rosnąca popularność chowu strusi w świecie wiąże się z możliwością ich wszechstronnego wykorzystania. Ptaki te dostarczają mięsa, jaj, piór, a także innych produktów o mniejszym znaczeniu.
87
Muzeum Historyczno-Etnograficzne
w Chojnicach


Muzeum składa się z pięciu działów sklasyfikowanych pod względem merytorycznym: archeologii południowego Pomorza, historii miasta Chojnice i regionu, etnografii południowych Kaszub, sztuki pomorskiej i ogólnopolskiej oraz zbiorów specjalnych z księgozbiorem pomorzoznawczym. W muzeum prezentowana jest także regionalna kolekcja historyczna Albina Makowskiego.
Obecnie w muzeum można zapoznać się z ekspozycjami: "Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej", "Charzykowy - kolebka polskiego żeglarstwa śródlądowego", "Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej '84", "Kolekcja historyczno-regionalna Albina Makowskiego", "Ekspozycja archeologiczno-przyrodnicza "Kręgi Kamienne" w Odrach".
88
Muzeum Piśmiennictwa w WejherowieDumą Muzeum są zgromadzone przez lata bezcenne zabytki piśmiennictwa i muzyki, których niejednokrotnie nie zobaczymy w innych instytucjach. W ciągu 40-tu lat działalności Muzeum pozyskało większość pierwodruków i kolejnych wydań utworów kaszubskojęzycznych, niezwykle rzadkich czasopism, zbiorów pieśni i innych druków. Nie do przecenienia są liczne spuścizny po pisarzach, kompozytorach, folklorystach i działaczach kaszubskich, w których niezwykle często zabytkom piśmienniczym i muzycznym towarzyszą fotografie, malarstwo i grafika, numizmaty, ceramika itp. Tak jest w przypadku zbiorów po Aleksandrze Majkowskim, Janie Rompskim, Ignacym Schuttenbergu, Franciszku Fenikowskim, Julianie Rydzkowskim, Izabeli Trojanowskiej, Klemensie Dercu i wielu innych.
89
90
Faktoria Handlowa
w Pruszczu GdańskimFaktoria Handlowa - rekonstrukcja osady handlowej z okresu wpływów rzymskich na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego w Pruszczu Gdańskim. Obiekt otwarty został 21 lipca 2011 roku.
Faktoria jest osadą datowaną na okres świetności i schyłku Cesarstwa Rzymskiego (I-IV w.n.e), nawiązuje do funkcjonującego w tamtych czasach Szlaku Bursztynowego. O osadnictwie na tych terenach świadczą liczne wykopaliska prowadzone przez archeologów od końca XIX wieku.
Centrum Nauki Experyment
91
Centrum Nauki Experyment
w GdyniCentrum Nauki EXPERYMENT to jedno z pierwszych polskich centrów nauki. Już od kilku lat łączymy naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu. Wizyta w EXPERYMENCIE pozwala gościom na efektywne przyswajanie wiedzy, pomaga zrozumieć otaczające procesy, a także pobudza ciekawość świata. EXPERYMENT kieruje swoją ofertę dla całych rodzin, młodzieży i dorosłych - u nas każdy znajdzie coś dla siebie!
Centrum jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców - amatorów, w którym w sposób namacalny mogą oni na własną rękę przeprowadzić eksperymenty, poznając prawa zachodzące w przyrodzie.
Centrum Nauki Experyment
92
Muzeum Saperskie
w Dąbrówce


Muzeum Saperskie "Explosive" powstało w 2010 roku. Od 2015 r. mieści się na terenie dawnej jednostki wojsk rakietowych w Dąbrówce k. Luzina (ok. 10 km od Wejherowa). Muzeum jest efektem 20 lat pracy saperskiej i wymiany eksponatów z innymi kolekcjonerami działającymi na terenie całej Europy. Wiedza i pasja właścicieli pozwoliła na stworzenie początkowo kolekcji, a następnie muzeum o bardzo ciekawej tematyce obejmującej zakres od sprzętu saperskiego po różnego typu amunicję, bomby, miny itd.
Obok Muzeum Saperskiego "Explosive" na miejscu zobaczyć można także Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" posiadające w pełni sprawne technicznie pojazdy z okresu II wojny światowej.
Centrum Nauki Experyment
93
Muzeum American Old Cars
w Kościerzynie

Pasjonujesz się zabytkowymi autami? Chcesz zobaczyć ulubiony wóz Blues Brothers? Przekonać się, czym jeździli prezydenci USA? To miejsce jest dla Ciebie!
Z nami przeniesiesz się do złotej ery Hollywood, poznasz klimat szalonych lat siedemdziesiątych i bardzo możliwe, że poczujesz się jak gwiazda.
Każda ekspozycja została starannie zaaranżowana i wiernie oddaje amerykański styl i blichtr.
Na miejscu czekają na ciebie modele takie jak: Cadillac, Cadillac Eldo, Lincoln czy Plymouth, a także we własnej osobie Marilyn Monroe i Elvis Presley.
Centrum Nauki Experyment
94
Osada Sławutowo

W małej miejscowości Sławutowo, która leży na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej jest miejsce szczególne "Osada Sławutowo". Jest to rekonstrukcja Osady Średniowiecznej z przełomu IX-X w. Przekraczając jej bramy przenosimy się w świat naszych praojców. Miejsce to pokaże Wam jak dawniej rozwinięte było rzemiosło. Poznasz garncarza, tkaczkę, piekarza, kowala, czy zielarza, w towarzystwie których zwiedzisz 8 chat, zobaczysz jak żyli i pracowali nasi przodkowie. "Osada Sławutowo" pełni funkcję kulturowa?, edukacyjna? jak i turystyczna?. Jedna? z form popularyzacji tego miejsca są zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, jak również dorosłych.
Centrum Nauki Experyment
95
Muzeum Ziemi PuckiejMuzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku (kaszb. Muzeum Pucczi Zemi miona Florióna Cenôwë) - muzeum powołane w 1980 roku. Zalążkiem dzisiejszego muzeum była powstała w 1970 roku Stacja Gromadzenia Dóbr Kultury i Upowszechniania Wiedzy o Regionie. W 1973 roku w "Szpitaliku" otworzono ekspozycję poświęconą kaszubskiej kulturze. W 1975 roku otworzono dział etnograficzny, 1976 roku historyczny, a w drugiej połowie lat 70. stanowisko archeologiczne w zakolu Zatoki Puckiej. Miasto przekazało muzeum budynek kuźni oraz kamienicę przy rynku.
Od roku 1987 muzeum posiada również filię zamiejscową w Nadolu.
Muzeum nosi imię Floriana Ceynowy - kaszubskiego działacza społecznego i narodowego, badacza folkloru i języka kaszubskiego.
Centrum Nauki Experyment
96
Muzeum Techniki Wojskowej "GRYF"
muzeum zlokalizowane w Dąbrówce na terenie byłej jednostki wojskowej (25 dywizjon rakietowy OP) . Muzeum Techniki Wojskowej Gryf zostało założone w kwietniu 2013 roku przez Mariana Koteckiego. Gromadzone są tam eksponaty związane z techniką wojskową, zwłaszcza z okresu II wojny światowej. Ideą muzeum jest dynamiczna prezentacja eksponatów. Większość pojazdów posiadanych przez muzeum jest w pełni sprawna technicznie i bierze udział w inscenizacjach historycznych, plenerowych widowiskach batalistycznych czy imprezach edukacyjnych, jak również w realizacji filmów dokumentalnych i fabularnych.
Na terenie muzeum swoją siedzibę ma także Muzeum Saperskie "Explosive".
2011 copyright by Arnet-Media
e-mail: pieknekaszuby@wp.pl
e-mail: pieknekaszuby@gmail.com
ZWIEDZAMY KASZUBY